Proces dyplomowania

Zasady przygotowania i opracowania pracy dyplomowej w Uniwersytecie Opolskim są przedstawione w procedurze SCJK-O-U10. Procedura opisuje proces dyplomowania studentów realizujących studia pierwszego, drugiego stopnia i jednolitych magisterskich w formie stacjonarnej i niestacjonarnej w Uniwersytecie Opolskim.

SDJK-O-U10-zmiana-5-20231-24.02.2023-akt.docx (live.com)

Informacje ogólne

Pracę dyplomową student przygotowuje pod kierunkiem wybranego przez siebie promotora, którego wybiera spośród osób proponowanych przez koordynatora kierunku, w ramach limitu wyznaczonego dla określonego nauczyciela akademickiego.

Promotorem pracy dyplomowej może być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora

Na studiach o profilu ogólnoakademickim, promotorem pracy dyplomowej może być nauczyciel akademicki prowadzący – w roku poprzedzającym formalne objęcie funkcji promotora – badania naukowe w dyscyplinie właściwej dla kierunku studiów.

Na studiach o profilu praktycznym (na Wydziale Chemii i Farmacji jest to farmacja) promotorem pracy dyplomowej może być nauczyciel akademicki posiadający doświadczenie w zakresie zastosowań praktycznych w danej dyscyplinie naukowej lub prowadzący badania naukowe w dyscyplinie właściwej dla kierunku studiów.

Temat pracy dyplomowej ustala promotor ze studentem i powinien być zgodny z efektami uczenia się, zdefiniowanymi w programie studiów.

Kolegium dziekańskie zatwierdza tematy, promotorów oraz recenzentów prac dyplomowych, do końca trzeciego tygodnia ostatniego semestru studiów.

Szczegółowe zasady przygotowywania prac dyplomowych określa zarządzenia Rektora.

Wymogi formalne pracy

Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego lub artystycznego lub dokonaniem artystycznym prezentującym ogólną wiedzę i umiejętności studenta związane z danym kierunkiem studiów, poziomem i profilem kształcenia oraz umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania.

Pracę dyplomową może stanowić w szczególności praca pisemna, opublikowany artykuł, praca projektowa, w tym projekt i wykonanie programu lub systemu komputerowego, oraz praca konstrukcyjna, technologiczna lub artystyczna. Pracę dyplomową może stanowić artykuł naukowy, opublikowany w czasopiśmie z bazy JCR (z punktacją minimum 70 według MEiN), w którym dyplomant jest autorem do korespondencji, a jednym ze współautorów jest promotor pracy. Zrealizowana w ten sposób praca dyplomowa powinna być opatrzona streszczeniami w językach polskim i angielskim. Powinna dodatkowo zawierać opis w języku polskim, w którym dyplomant powinien przedstawić: hipotezy badawcze, cel pracy, opis metod badawczych oraz wyników i wniosków. Na końcu pracy, po streszczeniach, należy dołączyć oświadczenie promotora określające procentowy wkład dyplomanta w realizację pracy (powinien być najwyższy spośród współautorów).

  • Praca licencjacka

 Praca licencjacka powinna świadczyć o opanowaniu przez studenta wiedzy zdobytej na danym kierunku studiów oraz zdobyciu umiejętności gromadzenia i analizy danych oraz prezentacji uzyskiwanych wyników. Praca licencjacka może mieć charakter przeglądowy lub badawczy. Celem przygotowania pracy licencjackiej jest doskonalenie umiejętności formułowania problemu badawczego, planowania i przeprowadzania badań oraz wyciągania wniosków stosownie do przyjętego tematu i postawionego celu. Zaleca się, aby tematy prac miały związek z najnowszymi osiągnięciami z danego obszaru wiedzy, praktyką gospodarczą i życiem społecznym. Tematy powinny być jasno sformułowane i wskazywać konkretny, ściśle określony zakres. Problematyka pracy powinna być związana z treściami kształcenia na kierunku studiów. Przy ustaleniu zakresu i tematu pracy licencjackiej powinny być brane pod uwagę zainteresowania badawcze studenta, zainteresowania i dorobek naukowy promotora oraz profil naukowy, możliwości techniczne i ekonomiczne Katedry, w której praca jest wykonywana. Praca licencjacka powinna być pisana w oparciu o ilość pozycji bibliograficznych świadczących o dostatecznym poznaniu badanego tematu. Bibliografia powinna zawierać aktualne pozycje literatury w językach obcych.

  • Praca magisterska

Praca magisterska powinna mieć charakter pracy naukowej i powinna być oparta na samodzielnie zebranych i opracowanych wynikach. Jest realizowana przez dyplomanta z zastosowaniem podstawowych zasad i metod poznania nauki oraz umiejętności ich stosowania w danej dyscyplinie. Praca magisterska powinna być pracą eksperymentalno-badawczą i powinna prezentować wyniki samodzielnie wykonanego zadania badawczego, nad którym bezpośrednią opiekę sprawuje promotor.

Autor pracy ma obowiązek dokonać analizy i interpretacji otrzymanych wyników w kontekście aktualnej literatury.

W pracy magisterskiej powinien być jasno sformułowany cel. Analizowany problem powinien być przedstawiony w oparciu o aktualną literaturę naukową. Autor powinien wykazać się umiejętnością wykorzystania technik naukowych (w tym metod analitycznych) do pracy z wykorzystaniem zebranego materiału oraz interpretacji uzyskanych wyników.

Weryfikacja i ocena pracy

Składanie pracy

Przygotowaną pracę dyplomową/wykonany projekt inżynierski zgodnie z wymogami przedstawionymi na stronie internetowej jednostki student przedkłada w wersji elektronicznej lub papierowej do zaakceptowania promotorowi. Promotor informuje studenta, że plik z pracą może przesłać do Archiwum Prac Dyplomowych (APD) przy systemie USOS, zgodnie z  instrukcją znajdującą się na stronie apd.uni.opole.pl.

Student uzupełnia w APD podstawowe informacje o pracy (streszczenie oraz słowa kluczowe w języku oryginału i angielskim) wgrywa plik z pracą pisemną w formacie PDF do systemu oraz składa w systemie oświadczenie o samodzielnym przygotowaniu pracy, co najmniej 14 dni* przed planowanym terminem obrony.

Praca dyplomowa jest poddana weryfikacji w systemie antyplagiatowym JSA.

Promotor składa w systemie APD oświadczenie, że praca spełnia warunki do przedstawienia jej w postępowaniu o nadanie tytułu zawodowego.

Promotor zatwierdza pracę w systemie APD, przekazuje pracę do recenzji oraz informuje dziekanat, że praca została zatwierdzona.

Po zatwierdzeniu pracy promotor i recenzent uzupełniają w systemie APD formularze recenzji pracy dyplomowej i zatwierdzają je najpóźniej trzy dni przed wyznaczonym terminem egzaminu dyplomowego. Recenzje są widoczne dla dyplomanta

Ostateczny termin złożenia pracy i zdania egzaminu dyplomowego ustala Regulamin studiów UO.

*W Wydziale Chemii i Farmacji okres ten może zostać skrócony do 7 dni w wyjątkowych sytuacjach.

Przebieg egzaminu dyplomowego

Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana, w skład której wchodzą:

  • Przewodniczący Komisji – dziekan lub powołany przez dziekana nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień doktora;
  • Promotor pracy dyplomowej;
  • Recenzent pracy dyplomowej.

Egzamin dyplomowy przeprowadzany jest w formie ustnej i składa się z dwóch części:

  • W pierwszej części egzaminu dyplomowego student prezentuje wyniki swojej pracy dyplomowej, członkowie komisji mogą zadawać pytania związane z pracą.
  • W drugiej części egzaminu student odpowiada na trzy pytania zadane przez członków Komisji egzaminacyjnej.

Przewodniczący komisji sporządza protokół z przebiegu egzaminu w postaci elektronicznej w APD, który jest zatwierdzany przez członków Komisji egzaminacyjnej, co jest jednoznaczne z jego podpisaniem.

Pracownik dziekanatu włącza do teczki studenta wydruki protokołu, recenzji i karty pracy z systemu APD, opatrując je datą sporządzenia i podpisem. Praca dyplomowa jest przesyłana z APD do ogólnopolskiego repozytorium w kolejnym dniu po nadaniu numeru dyplomu.

Wynik egzaminu dyplomowego ustalany jest zgodnie z zasadami opisanymi w Regulaminie studiów UO.

Skip to content